Nyårsfirande eller ett helvete?

Igår nyårsafton. Ett som jag verkligen längtat efter, en kväll som också blev mycket trevli och glad i goda vänners och familjs lag här på landet – i mitten av ingenstans. Och ingen dag är jag så lycklig på som just nyårsafton att min gård ligger inbäddad i en dal, mellan skogar och sjöar – i mitten av just ingenstans. För hit når inga raketer, inga smällare skrämmer slag på vare sig människor eller djur. Här behöver vi inte få ångest för att djuren inte ska överleva natten.

Så är det tyvärr på andra håll. Liberal som jag är tycker jag ju det rent allmänt finns för många regler i samhället – MEN! En individs frihet tar slut där andras tar vid! Så detta borde förbjudas helt – inte bara fyrverkerier som är på en pinne, som lagen från och med idag säger. I ”frihetens” land i USA var det minsann förbjudet i den stat jag bodde i redan i mitten av 1980-talet att skjuta fyrverkerier, med mindre än på angiven plats vid angivet klockslag. Och det är ju lätt att förstå varför. Poliser beskjuts, folk skadas, djur skräms till döds och många många fler får ångest och mår fruktansvärt dåligt bara för att folk har en vansinnig vilja att bokstavligen bränna upp så mycket pengar som möjligt på kortast tid. Dessutom till miljöns fördärv. Fy f-n säger jag bara….. Förbjud skiten helt. Basta.

Har haft en hund som betedde sig såhär tidigare:

Inlägg från en hästägare vars hästar skadades, och en avlivades för att andra vill titta på fyrverkerier:

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Felisa.thorell%2Fposts%2F10217555719155878&width=500

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s